Bahsettiğimiz çayın yeri benim için apayrı! Öncelikle bir çiçeğin kendi tomurcuklarıyla çaya aroma vermesi fikrinin bende inanılmaz heyecan uyandırdığını söylemeliyim. Bu güzel yapraklar büyük bir özenle elde sarılıyor ve karşımıza bu inanılmaz inci taneleri çıkıyor. Bir de bu çayı İstanbul’a gittiğimde en çok vakit geçirdiğim arkadaşlarımdan birisiyle evinde muhabbet ederken kupalar dolusu içtiğimizden olsa gerek ki bir sürü güzel anıyı çağrıştırıyor kendisi.

Çay İsviçre gezim sırasında Tekoe’den alındı. Aldıktan 4 gün sonra deneyebildim fakat her gün açıp defalarca kokladım bu çayı ben. İlk gün paketi açar açmaz, hafif çiçeksi koku beni benden alıverdi. Yasemin çiçeklerinin hafif kokusu yaprak kokusuyla karışmış ve çok güzel, ferah bir koku oluşturmuş. Üstüne üstlük de çayı demliğe koyduğumuz anda çiçek kokusu daha bile belirgin hale geliyor.

Demlemeyi filtrelenmiş suyla yapıyorum tabi ki, gerçekten sudaki kireç çayın tadını çok etkiliyor dolayısıyla suyu filtrelemek bu anlamda çok önemli bence. Suyu 75-80 dereceye kadar ısıtıyorum ve üzerinde 1-3 dakika yazdığı için hem 1. hem de 3. dakikalarda tadım yapıyorum. Fotoğraflarda ise 1., 2. ve 3. dakikalarda topların ne kadar açıldığını görmek mümkün ki 3. dakikada bile tam açılmıyorlar.

                                                                              

Likör tertemiz, ben aslında çok açık sarı bir renk bekliyordum ama neredeyse turuncuya yakın bir sarı renk aldı kendisi. Kokusunda hala yasemin kokusu hakim tabi. Aroması da bir o kadar yoğun, well rounded ve orta seviyede bodysi var. Çayı içtikten dakikalar sonra bile aftertaste olarak yasemin kendini hissettiriyor.

Yaprakları demlemeden sonra açtığımda ise beklediğimden farklı olarak incecik yapraklar çıkıyor, ben ise daha çok alttaki gibi yapraklar bekliyordum oysa ki.

Neyse bunca güzel yorumdan sonra yine de söylemem lazım ki, bu içtiğim en güzel Jasmine Pearls mü? Aslında hayır, zira bu çayın çok! güzelini bulmak gerçekten zor, bulsanız bile fiyatları genelde çok pahalı. Yine de yemek sonrası için son derece hoş bir alternatif kendisi.

Not: Aslında çay tadımı için kullanılan terimlerin Türkçelerini bilmediğimden italikle İngilizce yazdım. Bu konuda bilgisi olan varsa ve beni bilgilendirirse çok sevinirim!

Sevgiler!

Yorumunuz?

About admin