Ben bu yazıyı yazarken aslında uykudan göz kapaklarımı havada zor tutuyorum. Söyleniyormuşum gibi geliyor kulağa ama uykusuzluk şu anda biraz kendi tercihim. Pazar gecesi boş boş takılma keyfi, uyku keyfinden çok daha ağır basıyor. Keyif tamam ama tam da bu noktada güzel bir çay ve müzik bu keyfi kat kat arttırmak için en kilit iki eleman!

Çay seçimi geç saatlerde önemli. Siyah çay gibi yüksek oranda kaferin içeren bir çay içip de sabaha kadar uykusuz kalmak istemiyorsanız aşağıdaki çay çeşitlerini tercih etmenizi öneririm:

1- Papatya çayı: Aslında bu, çay içermiyor teknik olarak bitki çayı sadece dolayısıyla kafein yok içerisinde. Ayrıca hem sinirleri yatıştırmak hem de uykuyu biraz da olsa tetiklemek için tüketilir kendisi – İtalya’da markette uyku çayı olarak geçiyor hatta. Güzel, derin bir uyku için birebir!

2- Kafein oranı az tercihler: Beyaz çay bu noktada seçilebilecek en uygun çaylardan biri, kafein oranı gerçekten çok çok düşük çünkü. Bence sade yaprak çayda silver needle, white dragon çeşitleri çok uygun ama aromalı çay isteyenler şeftali, kayısı gibi meyve aromalı beyaz çayları tercih edebilir.

3- Gül çayı gibi güzel aromalı infüzyonlar.

4- Lavanta! Bu daha çok sinirleri yatıştırıcı etkisiyle biliniyor ama yatışan sinirler bence güzel bir uykunun garantisi. Ayrıca lavanta yağını burun altına hafifçe sürüp ya da buhar makinesine birkaç damla lavanta yağı ekleyerek mis gibi bir kokuyla huzur dolu bir şekilde uyuyabilirsiniz de.

İyi geceler!

2 yorum var

  1. melissa da uykuya birebir ? 🙂

    Cevapla
  2. […] önce bir yazımda papatya çayının sakinleştirici etkisinden bahsetmiştim. BOH Tea de papatyanın bu […]

    Cevapla

Yorumunuz?

About admin