Çayla ilgili bir takım başlıklar almış olsam da ¨Uzmanım, çok iyi biliyorum.¨ demeye çekiniyorum. Hep daha fazla ogrenecek bir şeyler çıkıyor, hiçbir zaman tam da bilinmiyor. Sıradan çay içicisi olmak da yer yer daha keyifli oluyor aslında. Benim için çay, tamamen bir deneyim; kendi hikayesiyle, kendi iyi/kötü haliyle, yarattığı hisle güzel. Peki günlük hayatta benim için çay deneyimi üç aşağı beş yukarı nasıl oluyor?

1- En komiği bu bence! Arkadaşlarım bana çay ikram ederken geriliyor. Karşıdaki insanlar genelde ne servis edeceğini bilemiyor, bir yüzüme bakılıyor sürekli yanlış yapmadığından, kötü çay vermediğinden emin olmak için; ama dedim ya bazen sıradan içici olmak daha güzel, normalde burun kıvırdığım vanilyalı poşet çay da en güzel muhabbetin yanında en ideal seçim oluyor.

2-Çay alırken, özellikle sadece yaprak çay alırken, evet çok dikkat ediyorum. Orda yaprak kalitesi, kaçıncı hasat olduğu, cinsi konusunda biraz fazla seçici davranıyorum; ama bazen de seçiciliği bir kenara koyup güzel ambalajlı ya da garip aromalı çayları denemiyor muyum kalitesine pek de aldırmadan? Tabii ki deniyorum!

3- Evde çay demlerken her zaman doğru prosedürü kovalamıyorum. Bazen suyun derecesini, kaç dakika demlediğimi pek de takip etmiyorum açıkçası. Normal basit demliğe koyup içiyorum. Zaten itiraf etmem gerekirse bence en ideal metod, kişinin kendi damak tadına göre en güzel tadı veren metoddur.

4- Genel olarak her gün, normal bir insana oranla çok daha fazla miktarda çay içiyorum. Hemen her gün tadım yapıyorum; aralarda içilen muhabbet çayıyla kalmıyor benim çay içimlerim. Tadım yapıp, notlar alıyorum bir de. Karışım yapıyorsam, doğru tadı tutturana kadar tatmaya devam etmem gerekiyor mesela. Peki bunu yapıyorum ama çay içmediğim günler olmuyor mu? Oluyor. Her an, her dakika çayla yaşayamıyorum. Taşınırken mesela bir şehirden bir şehire çay içemediğim yahut poşet çaydan ileriye gidemediğim günler de oldu gayet.

5- Ben duygularımı da çaylarla ifade edebiliyorum. Hayatımdaki önemli insanları anlatan karışımlar yapıyorum mesela ya da bi şarkı dinlerken onun süresi kadar demlediğim kadar çaylar oluyor, şarkılar için de kendi karışımlarımı yapabiliyorum.

6- Bir restoranta gittiysem çayın iyi olduğuna ikna olmadığımda kahveye dönüyorum ya da bazen sırf keyif için direkt kahveyi tercih ediyorum. Çayı aldatmış gibi hissediyorum ama.

Aklıma gelenler bunlar şimdilik. Anlatacak şey daha çok oysa, devamı başka yazılara…

Bol çaylar!

2 yorum var

  1. Ececim seni takipteyim,,Harikasin canim:)))

    Cevapla

Yorumunuz?

About admin