image

Benim doğaya ve doğanın verdiklerine saygım sonsuz, dolayısıyla günlük hayatımda mümkün olduğunca “yeşil” yaşamaya çalışıyorum. Tercihlerimi hep organik, doğal, çevreci ürünlerden yana yapmaya çalışıyorum. Aldığım çayın bile yeşil sertfikalı olması benim için çok önemli mesela. E böyle bir ilgi olunca insan her yapay şeye doğal alternatifler arıyor…

Ben evdeki çiçeklerim hızlı büyüsün, canlansın diye organik kompost çeşitleri arıyordum ki çaylısı çıktı karşıma. Artık her çiçeğimi çayla besliyorum. İşin şirin tarafı da şu ki anneannem de rengarenk çiçek açan meşhur çiçeklerini yıllardır çayla besliyormuş meğer.

Çayı bitkilerde kullanmak bir altertif ama alternatifler bunla da bitmiyor; çaydan sinek kovucu, halı temizleyicisi ve koku gidericisi de oluyor. Nasıl diye merak ediyorsanız, buyrun:

1. Çay, içinde onlarca besleyici madde bulundurduğundan sadece size değil bitkilerinize de çok faydalı! Güne bitkilerinizin de iyi başlaması için artan çayınızı suyla karıştırarak bitkilerinizi sulayabilirsiniz. Bir başka alternatif ise demlenmiş, artık çay yapraklarını ya da demlenmemiş hallerini elinizde iyice kırarak (böylece içindeki tüm yararlı maddelerin açığa çıkmasını sağlarsınız) bitkinin toprağına karıştırmak. Böylece mutlu ve sağlıklı çiçekler garanti olur!

Benden ufak bir uyarı: Normal gübrede olduğu gibi kullanılan miktara dikkat etmekte fayda var; iki yemek kaşığı çayı, üç – dört ayda bir karıştırmanız en ideali.

2. Sineklerden ve haşerelerden rahatsız mı oluyorsunuz? Güneşte kurutulmuş çay yapraklarını yakmayı deneyin, sineklerin yanınıza yaklaşmadığını göreceksiniz.

3. Hafif ıslatılmış çay yapraklarını halınıza serpin ve daha sonra süpürgeyle üstünden geçin. Nemli çay yaprakları halıdaki tozun alınmasına yardımcı olur.

4. Buzdolabınızdaki kötü kokulara karşı da çay birebir! Bir küçük kaba koyduğunuz kuru çay yapraklarını buzdolabınızda bir rafa yerleştirmeniz yeterli.

5 yorum var

 1. Faydalı bılgıler ıcın tesekkurler Ece optum senı.

  Cevapla
 2. yaşlilar caydanlikta kalan cay posalarini bahcelere dokerlerdi …ben cocukken saksi ciceklerinin topragina da cay posasi eklerlerdi 🙂

  Cevapla
 3. Bayıldım,biz sadece içiyoruz.Bayıldığım çay meğer ne çok işe yarıyormuş..Teşekkürler Ececim..

  Cevapla
 4. Faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

  Cevapla
 5. Süper olmuş tşk

  Cevapla

Yorumunuz?

About admin