url-1

Bu sene çin takvimine göre yeni yıl 10 Şubat’ta kutlanıyor. Çay, çin kültürünün temel taşlarından birisi. E haliyle her önemli kutlamalarında, törenlerinde de çaya yer veriyorlar. Yeni yıl kutlamalarının bir parçası olarak da yılın ilk günü sabah ilk iş olarak ailecek toplanıp çay içip birbirlerini güzel dileklerini sunuyorlar.

Bu kutlamanın ise kendine göre ritüelleri var…

Geleneğe göre yaş sıralaması servis sırasında çok önemli; ailenin en genç jenerasyonundan bir kişi (kardeşler arasından en büyüğü ilk servis yapan kişi olmak üzere), öncelikle en yaşlı kişiden başlayarak çay servisini yapmalı. Çay servisi yapan kişi bardağı tutarken kulpun kendisine göre solda olmasına dikkat etmeli, burda servis yapılan kişinin sağlak olduğu varsayılarak sağ eliyle almasını kolaylaştırmak asıl amaç. Çay tabağı iki elle tutarak ikram edilmeli, çayı alan kişi bir eliyle tabağı, bir eliyle ise fincanı tutmalı ve bir yandan çayını yudumlarken bir yandan da servis eden kişinin yeni yıl dileklerini dinlemeli. Çayın karşılığında ise kırmızı bir pakette yeni yıl hediyesi verilmeli.

url

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım bahanesiyle şeker kaplanmış meyveler ikram etmek de kutlamaların bir parçası. Meyveler çay fincanının tabanına da konuyor ve üzerine de çay ekleniyor. Bence bu günlük hayatta da uygulamak için çok güzel bir fikir!

Herkese mutlu seneler!

Ece

3 yorum var

  1. Sevgili Ece, Yazýlarýný zevkle okuyorum. Seni çok öpüyorum. Sevgiler Nil Dikici

    Date: Sat, 9 Feb 2013 11:55:09 +0000 To: nil_dikici@hotmail.com

    Cevapla
  2. Çok tatlı bir paylaşım.
    Teşekkürler.

    Cevapla

Yorumunuz?

About admin