İngiltere’de yüksek çay kültürü çok önemli. British Airways ve İngiliz bir çay firması bu kültüre bambaşka bir yorum getirerek “yüksekte” içmek için özel bir çay harmanı geliştirmişler.

Neden?

Çünkü yapılan araştırmalara göre uçakta uçarken aldığınız tat, yerde aldığınız tattan daha farklı oluyor. Kabin basıncından dolayı koku yayan moleküllerin uçuculuğunu azaltırken, kabinin atmosferi de mukozanın şişmesine sebep oluyor dolayısıyla tat ve koku algınız düşüyor.

Bir başka neden olarak da suyun kaynama noktası var. Su, deniz seviyesinde 100 derecede kaynarken uçuş yapılan yükseklikte 89 derecede kaynıyor. Bundan dolayı da ideal demi siyah çayda yakalamak daha zor oluyor.

Bunların hepsi göz önünde bulundurularak ideal harman oluşturuluyor…

Yeni harman Assam, Kenyan ve Seylan çayının harika karışımından oluşuyor. Assam sağlam gövdeliliği, yuvarlaklığıyla ön plana çıkarken Kenyan çaya güçlülüğünü veriyor ve son olarak da Seylan o harika aromasını…

First class uçanların ise çay keyfine diyecek yok! Firma onlar için ipek piramit poşette tam yaprak çay keyfi sağlamak için harika bir menü hazırlamış. English Breakfast, Earl Grey, Mint Humbug, Jasmine Pearls menünün sadece bir bölümü…

Herkese yüksek çay keyifleri!

Ece

Kaynak: The Economist

3 yorum var

  1. Birçaysever olarak verdiğin bilgilerden dolayı teşekkürler.Bol çaylı sohbetler diliyorum.

    Cevapla
  2. paylaşımlar icin cok tesekkurler 🙂

    Cevapla

Yorumunuz?

About admin