water-drop

Su!

Çay yapraklarının kendisi kadar önemli! Çay istediği kadar iyi, kaliteli olsun; en iyi demlikte demlensin kötü suyla demlendiği takdirde kalitesinden hiçbir eser kalmaz. Dolayısıyla çay demlerken kullanılması gereken su nasıl olmalıdır bilmekte fayda var diye düşünüyorum.

Öncelikle Kimya Mühendisliği okumuş bir olarak teknik standartlardan bahsedeyim; World Health Organisation / Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği Su Kalite Standartları‘na göre içilebilir su; rengi 15’i aşmayan, pH değeri 6.5 – 8.5 arasında olan ve sertlik düzeyi 50 Fr’yi geçmeyen vs. sudur.

Çayda suya gelecek olursak…

1 – Mümkün olduğunca kaynak suyu kullanmakta fayda var; kaynaktan kaynağa tat ve özellik fark etse de yine de en iyisi. Şişelenmiş kaynak sularını her yerde bulmak çok kolay üstelik.

2 – Musluk sularının genelde kötü kokması ve içindeki klor miktarı çayın tadını son derece kötü etkileyen unsurlardır. Musluk suyu kullanmayı tercih ediyorsanız iyi bir filtre şart! Ben senelerce Brita filtre kullandım, son dönemde ise bio çözünür ve doğal olduğu için özellikle su arıtmak için üretilmiş bambu kömürlerinden kullanıyorum ve sonuçtan son derece de memnunum.

3 – Damıtılmış su kullanmayın! Damıtılmış su, çayın tadını vermesine yardımcı ve vücuda da faydalı olan minerallerden  arındığı için hem çayın faydasını hem de tadını azaltır.

4 – EN ÖNEMLİSİ! Önceden kaynatılmış suyu tekrar kaynatıp çayınızı demlemeyin. İçindeki oksijen su kaynadıkça kaybolduğundan çayınızın esansını vermesini engeller. Aynı zamanda da sudaki mineral yoğunluğu arttığından çayın briskness’ını kaybetmisine sebep olur.

5 – Plastik şişede, güneş altında beklemiş suların tadı da bekledikçe garipleşir. Çayın yüzde 98’inin su olduğunu düşünürsek garip tatlı sudan yapılmış garip tatlı çay, pek de tercih etmek isteyeceğimiz bir şey değildir esasen.

Ve son olarak su da çay da insana en iyi gelen iki içecek…

Tadını çıkarmanız dileğiyle!

Ece

4 yorum var

 1. Amazing article about WATER! I did use the google translator and try to figure out the content of your post…what you said it’s extemely useful for the preparation of a perfect tea!
  Thank you!

  Cevapla
 2. […] 1 – Su, su, su! Doğru su kullanımı, iyi bir çay demlemenin en temel noktalarından biri. Bunla ilgili detaylar, burda. […]

  Cevapla
 3. […] 1 – Su, su, su! Doğru su kullanımı, iyi bir çay demlemenin en temel noktalarından biri. Bunla ilgili detaylar, burda. […]

  Cevapla
 4. Su tam kaynar dereceye gelmeden dem ile buluşmalı, 80° ideal

  Cevapla

Yorumunuz?

About admin