IMG_0237

Son iki gündür sadece yeşil çay tadımı yapıyorum, amacım ise yeşil çayla oluşturulabilecek en iyi harmanları belirleyebilmek. Güllü, çilekli, limonlu, naneli, vanilyalı, meyan köklü… Her biri ayrı bir tat! Yaprakların çoğu Çin’den, hangi aromayla hangi yeşil çayın kullanıldığını bulmak ise normalden daha zor; çünkü harman için konulan maddeler yaprağın genel görüntüsünü ve kokusunu ister istemez etkiliyor ki bir yerde tahmin işleri artık nerdeyse medyumluğa dönmeye başlıyor. Sencha çok yaygın, Gunpowder ise keskin tatların vazgeçilmezi… İlk tespitler bunlar.

Bir de ister istemez mevsimlerin değişmesiyle çay tercihlerim de değişiyor, tüm kışı ağırlıklı olarak Oolong’la geçirmiş olsam da bu bahar yeşil çaydan pek de uzak kalamayacağım çok açık. Etrafta açan çiçekler bana çiçeksi aromalı çaylar için ilham veriyor.

İyi baharlar,

Ece

2 yorum var

  1. SEVGILI ECE SENIN SITENI OKURKEN ELIMDE CAYIM HAZIR OKUYORUM.CAYLARDAN OYLE GUZEL BAHSEDIYORSUNKI INSANIN CANI CAY ISTIYOR.OPTUM SENI…SEVGIYLE KAL.

    Cevapla
  2. Ececim ben de yesil caydan pek ayri kalamiyorum. Cok cesit denemedim ama favorim yaseminli yesil cay. Cicek tatlari hosuma gidiyor ama meyveli yesil caylari pek sevmiyorum sanirim.

    Cevapla

Yorumunuz?

About admin