Son iki haftadır çaya arzuladığım kadar odaklanamıyorum ama bundan sonra 3.5 ayımın çok yoğun bir şekilde “çaylı” olacağını düşününce bu durum beni pek de üzmüyor. Çok yakında çay eğitimine gidiyorum, kocaman heyecanlar var haliyle buralarda… Bu tecrübelerimi mümkün olduğunca orda burda paylaşacağım. Söz.

İlgimi çeken şeylerden birisi bu aralar çay torbalarında kullanılan malzemeler; kağıt, naylon ve ipek olanlardan daha önce bahsetmiştim. Geçende çay arkadaşlarımdan biriyle uzun uzun çay torbası olarak pirinç kağıdını tartıştık, en iyi alternatiflerden biri olduğunu söyledi ama ben pek katılamıyorum. Sonra evdeki çay dolabımdaki poşet çaylara bakarken en sevdiğim çaylardan birinin kumaş torbalara sarılmış halini buldum, uzun süre önce alıp kutusunda saklamışım. Sanırım bunla ilgili en güzel şey kullanılan materyalden çok elle doldurulup, dikildiğinin açıkça belli olması; emek konulmuşluk, özen gösterilmişlik hissi yani. Aslında komik, bunlar tam kumaş bile değil, resmen peynir süzme bezi.

818d856813834040d17d7d8d2163554b

Hızlıca asıl yazmak istediğim konuya dönüyorum…

Ölçü!

Çay için ben genelde iki ayrı ölçülendirme yapıyorum. Tadım yapacağım zamanlar ayrı, genel içim için çay demleyeceğim zamanlar ayrı ölçüler kullanıyorum.  Tadımda 100ml suya 2 gram, diğer zamanlarda ise 1 gram çay kullanıyorum. 300ml su bir büyükçe fincan suya denk geliyor, ben kullandığım su miktarına oranlayarak gramaj ayarlaması yapıyorum (Gongfu demlemesi yapıyorsanız, ölçülendirme çok daha farklı ama bu apayrı bir başlık). Çayların yoğunluğu değiştiğinden çay kaşığı ile ölçüm yapmak genelde zor oluyor, ben çoğunlukla hassas dijital tartı kullanıyorum ama genel olarak bir tepeleme çay kaşığı ortalama bir ölçü birimi olarak değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

Bu arada minik bir not, genelde insanlar çay dükkanlarında tadım yapıp beğenip aldıkları çayların tadının satın aldıktan sonra kutu üzerinde yazan ölçülerde yapıldığında aynı olmadığını söylüyor. Bunun sebebi çay dükkanlarında normale oranla 2 ya da 3 kat fazla çay yaprağı kullanılarak demleme yapılmasından kaynaklanıyor aslında. Aynı tadı almak için çay miktarını arttırmak mümkün.

Şimdilik bu kadar!

Ece.

Bir yorum yazılmış

  1. Benzer bir ölçü hatasına ben de düşmüştüm. Çayın üzerinde yazanları uyguladığımda yeteri kadar aroma ve tat alamadım. Bu da haliyle bir hayal kırıklığı oluşturdu. Ama azcık oranları arttırınca gerçekten farklı bir deneyim yaşadım.

    Yazıda bahsi geçen ‘özenmişlik’ durumunu her anlamda önemsemek gerekli bence de. Sunumda, imalatta, satışta ve çay ile alakalı her şeyde…

    Güzel bilgilendirme için teşekkürler…

    Veli

    Cevapla

Yorumunuz?

About admin