Gündönümünde, gün doğarken
geçmişin, geleceğin ve bugünün
sabahlarını kutlayın.
Dünyayı dinleyin.
Güneş ortaya çıktığında
birbirinize dokunun.

y.o. bahar 2015

Istanbul Modern, MoMA PopRally işbirliğiyle düzenlediği YOKO ONO MORNING PEACE 2015 adlı programla, yılın en uzun günü 21 Haziran’da gün doğumunu birbirinden güzel etkinliklerle kutladı. Program dahilinde güneşin doğuşuyla dünya çapında gerçekleştirilen buluşmalar ve sanatsal etkinlikler vardı.

New York’taki The Museum of Modern Art tarafındanYoko Ono: One Woman Show, 1960–1971 sergisi kapsamında oluşturulan program, Milano Trienali Vakfı (Milano), Garage Çağdaş Sanat Müzesi (Moskova), İstanbul Modern Sanat Müzesi (İstanbul), J. Paul Getty Müzesi (Los Angeles), M+ (Hong Kong), Avustralya Çağdaş Sanat Müzesi (Sidney) ve Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi (Tokyo) ile ortaklaşa düzenlendi.

Bu etkinliğin İstanbul ayağının bir parçası olarak ben de İstanbul Modern’de bir çay atölyesi düzenledim. Güneşin doğuşu için bu kadar insan bir araya gelmişken de ben de etkinlik boyunca çay ve güneş arasındaki ilişkiden bahsettim. Çay hasatında güneş doğmadan toplamanın öneminden tutun, gölgede bekletilen yeşil çaylarla güneşte bekletilen yeşil çayların farkı ve Japon çay felsefesinde doğanın önemine kadar farklı konuları kapsayan uzun bir konuşma yaptık ve çok özel iki çay tattık.

IMG_6522

 

Kısaca özetlemek gerekirse başlıklar şu şekildeydi;

– Çay toplamada güneş yükselmeden yaprakların toplanmasının önemi

Bu yazımda  bahsettiğim gibi, Japon yeşil çayları gölgelendirmenin/güneşlendirmenin tat profilindeki farklılıklara etkisi

– Japon çay felsefesinde doğa ve çayın ilişkisi

Bir sonraki etkinliğe kadar…

EceErel

Yorumunuz?

About Ece Erel