Sadece çay dünyasını değil, içecek hatta yiyecek dünyasını son trendini açıklıyorum: MATCHA! Toz formunda bir yeşil çay.

Alışageldiğimiz çay tadından çok farklı notaları olan tadı, buna ek olarak faydalarıyla çok yükselen bir trend haline gelen matcha, alışanın günlük rutininden çıkaramayacağı mucizevi bir içecek.

Bildiğimiz yeşil çaydan farkı da çok basitçe açıklayacak olursak şu; çayın yapraklarından damarları ayıklanıyor ve daha sonrasında taş öğütücülerle çekilerek toz kıvamına getiriliyor. Japon çay felsefesinin ve seramonilerinin vazgeçilmezi olan bu çay, son zamanlarda antioksidan ve enerji verici özellikleriyle kahveye alternatif olarak batıda yayılmaya son hızla devam ediyor.

Bunun yanında da parlak yeşil rengi ile mutfak dünyasında şeker, kurabiye, pasta ve niceleri yapımda da doğal renklendirici olarak yer aldığından özel tip mutfak matchaları bile yaygın olarak bulunabiliyor.

Yazın gün içinde buzlu match latte benim favorim olsa da sabahları bir kase matcha (evet kase gibi bir bardakta tüketiliyor), güne başlayacak enerjiyi bana fazlasıyla veriyor.

 

matcha

 

Yorumunuz?

About Ece Erel