Meyve ve otların “çay” (infüzyon) olarak da kullanılmasına alışığız, benim aklıma ilk gelen örnek nane mesela. Şimdi biraz tersten düşünelim, geleneksel tatların yanında özellikle “aroma verici” olarak kullanılan meyve ve alışık olmadığımız sebze kuruları gibi şeylerin çay olarak tüketilen hali yenilebilir mi peki? Birçoğu hayır, sebebi de bu maddelerin ya sıcakta çözünmemesi için üzerinde kullanılan kimyasallar ya da aroma versin diye eklenen yapay aromalar.

Bir süredir çay insanları çayı nasıl sıcak içecek bir içecek olmaktan daha ileri götürebileceklerini sorguluyorlar; ilk dalgası mocktail (alkolsüz kokteyl) ile gelen bu akım daha sonra yemeklerde çayı kullanmaya doğru uzandı. Bir firma oyunu ileri taşıdı ve çayın kendisini yenilebilir hale getirdi. İngiltere’nin havayla kurutulmuş meyve ve sebze üreticisi olan Nim’s; son olarak portföyüne kurutulmuş, yenilebilir çayı da eklediğini duyurdu.

yenilebilir cay - nims

Üç yeni ürünle çıkan Nim’s’in şu anda portfolyosundaki ürünlerinin de içeriği şunlardan oluşuyor; pancar, yaban havucu; ananas, kivi; ananas, pancar, yaban havucu.

Yenilebilirliğin yanında atık oluşturmaması ve besin değerlerinin daha yüksek olduğunu vurgulayan firma, şu anda portföyünü genişletmek için yeni ürün çalışamalarına başlamış bile. Bu ürünün çay dışında atıştırmalık kategorisi için de heyecan yarattığını düşünüyor ve benzer inovasyonların daha çok görüleceğini ön görüyorum.

Daha macera dolu çay yeniliklerine!

 

 

Yorumunuz?

About Ece Erel